T491C106M016ZTZV10
Mfr.Part #
T491C106M016ZTZV10
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
Capacitance :
10μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±20%
Datasheets
T491C106M016ZTZV10
KEMET T491C106M016ZTZV10
10μF ±20% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)