T491C106M016AT7280
Mfr.Part #
T491C106M016AT7280
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 2312
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Pbfree Code :
yes
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Ripple Current :
222mA
Series :
T491
Leakage Current :
0.0016mA
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ECCN Code :
EAR99
Length :
6mm
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
2.8mm
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Type :
Molded
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Surface Mount
Polarity :
Polar
Tan Delta :
0.06
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Voltage - Rated DC :
16V