T491C106K035ZT
Mfr.Part #
T491C106K035ZT
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2312
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Length :
6mm
Radiation Hardening :
No
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Height :
2.5mm
HTS Code :
Series :
T491
Leakage Current :
0.0035mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.6Ohm
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Polarity :
Polar
Manufacturer Size Code :
C
Tan Delta :
0.06
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
10μF
Type :
Molded
Voltage - Rated :
35V
ECCN Code :
EAR99
Dissipation Factor :
6 %
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
GENERAL PURPOSE
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
Depth :
3.2mm
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Datasheets
T491C106K035ZT
KEMET T491C106K035ZT
10μF ±10% 1.6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C106K035ZT Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.6Ohm in this case.This capacitor leaks 0.0035mA current.A capacitor's dissipation factor is the power lost when AC is applied to the capacitor, which is 6 %.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T491C106K035ZT Features
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %