T491C106K025AS
Mfr.Part #
T491C106K025AS
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Tantalum Capacitors
Length :
6mm
Terminal Shape :
J BEND
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
10μF
Depth :
3.2mm
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current :
108.4mA
Case Code (Imperial) :
Voltage :
25V
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
25V
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Height :
2.8mm
Pbfree Code :
No
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Tan Delta :
0.06
Lead Free :
Contains Lead
Mounting Type :
Surface Mount
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Series :
T491
Number of Terminations :
2
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dissipation Factor :
6 %
HTS Code :
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Leakage Current :
0.0025mA