T491C106K025AH7280
Mfr.Part #
T491C106K025AH7280
Description
CAP TANT 10UF 10% 25V 2312
Tantalum Capacitors
Polarity :
POLARIZED
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Manufacturer Size Code :
C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
2.5mm
JESD-609 Code :
e0
Capacitance :
10μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Series :
T491
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10)
Tolerance :
±10%
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Leakage Current :
0.0025mA
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Published :
Terminal Shape :
J BEND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ripple Current :
108.4mA
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Tan Delta :
0.06
Voltage - Rated DC :
25V
Pbfree Code :
No
Width :
3.2mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Length :
6mm