T491C106K010ZTZB01
Mfr.Part #
T491C106K010ZTZB01
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 2312
Tantalum Capacitors
Voltage - Rated :
10V
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
10μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Datasheets
T491C106K010ZTZB01
KEMET T491C106K010ZTZB01
10μF ±10% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
T491C106K010ZTZB01 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.8Ohm.