T491C105K050AT4539
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491C105K050AT4539
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1UF 10% 50V 2312
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
T491
Size / Dimension :
0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.8Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Height Seated (Max) :
0.110 2.80mm
Manufacturer Size Code :
C
Package / Case :
2312 (6032 Metric)
Capacitance :
1μF
Voltage - Rated :
50V