T491B476M006AT7280
Mfr.Part #
T491B476M006AT7280
Description
CAP TANT 47UF 20% 6.3V 1411
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Leakage Current :
0.003mA
Manufacturer Size Code :
B
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tan Delta :
0.06
HTS Code :
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
47μF
1411 (3528 Metric)
Width :
2.8mm
Voltage - Rated :
6.3V
Type :
Molded
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Length :
3.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ripple Current :
185mA
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm