T491B475M025ZTZ001
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491B475M025ZTZ001
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Manufacturer Size Code :
B
Series :
T491
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Capacitance :
4.7μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Voltage - Rated :
25V
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
T491B475M025ZTZ001
KEMET T491B475M025ZTZ001
4.7μF ±20% 1.5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B475M025ZTZ001 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 1.5Ohm in this case.