T491B475M025ZTAU00
Mfr.Part #
T491B475M025ZTAU00
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 25V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.5Ohm
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
25V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
Datasheets
T491B475M025ZTAU00
KEMET T491B475M025ZTAU00
4.7μF ±20% 1.5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B475M025ZTAU00 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.5Ohm as their resistance.