T491B475M016AT7280
Mfr.Part #
T491B475M016AT7280
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 16V 1411
Tantalum Capacitors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Surface Mount :
yes
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Tan Delta :
0.06
Height :
1.9mm
Leakage Current :
0.0008mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Pbfree Code :
yes
Depth :
2.8mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
4.7μF
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Lead Free
Dissipation Factor :
6 %
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Ripple Current :
140mA
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
16V