T491B475M010ZT7280
Mfr.Part #
T491B475M010ZT7280
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Tolerance :
±20%
Type :
Molded
Polarity :
POLARIZED
Leakage Current :
0.0005mA
Voltage - Rated :
10V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
10V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.8mm
Surface Mount
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q200
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
HTS Code :
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Length :
3.5mm
Tan Delta :
0.06
Ripple Current :
140mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
KEMET T491B475M010ZT7280
4.7μF ±20% 3.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0005mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B475M010ZT7280 Overview
Set the capacitor's ripple current to 140mA.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 3.5Ohm in this case.This capacitor leaks 0.0005mA current.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T491B475M010ZT7280 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0005mA in this capacitor