T491B475K010ZTZB01
Mfr.Part #
T491B475K010ZTZB01
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
4.7μF
GENERAL PURPOSE
Datasheets
T491B475K010ZTZB01
KEMET T491B475K010ZTZB01
4.7μF ±10% 3.5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B475K010ZTZB01 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3.5Ohm.