T491B336M016ZTZV18
Mfr.Part #
T491B336M016ZTZV18
Description
CAP TANT 33UF 20% 16V 1411
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
33μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
T491B336M016ZTZV18
KEMET T491B336M016ZTZV18
33μF ±20% 2Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B336M016ZTZV18 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2Ohm.