T491B336M010ZTAU00
Mfr.Part #
T491B336M010ZTAU00
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±20%
Series :
T491
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
KEMET T491B336M010ZTAU00
33μF ±20% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B336M010ZTAU00 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 1.8Ohm.