T491B336K010ZTZV18
Mfr.Part #
T491B336K010ZTZV18
Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 1411
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.8Ohm
Capacitance :
33μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
T491B336K010ZTZV18
KEMET T491B336K010ZTZV18
33μF ±10% 1.8Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B336K010ZTZV18 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.8Ohm as their resistance.