T491B335K025ZT48607622
Mfr.Part #
T491B335K025ZT48607622
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 25V 1411
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Capacitance :
3.3μF
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.5Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
KEMET T491B335K025ZT48607622
3.3μF ±10% 3.5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B335K025ZT48607622 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 3.5Ohm, also referred to as internal resistance.