T491B226M016ZT
Mfr.Part #
T491B226M016ZT
Description
CAP TANT 22UF 20% 16V 1411
Tantalum Capacitors
Length :
3.5mm
Published :
Voltage - Rated :
16V
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Height :
2.1mm
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dissipation Factor :
6 %
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.6Ohm
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Depth :
2.8mm
Ripple Current :
177mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Leakage Current :
0.0035mA
Capacitance :
22µF
Reference Standard :
AEC-Q200
Polarity :
Polar
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tan Delta :
0.06
Resistance :
2.2Ohm
T491
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Pbfree Code :
yes
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Datasheets
T491B226M016ZT
KEMET T491B226M016ZT
22μF ±20% 2.6Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0035mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B226M016ZT Overview
There is a ripple current setting of 177mA on the capacitor.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2.6Ohm, also referred to as internal resistance.Capacitor leakage current is 0.0035mA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.06.
T491B226M016ZT Features
177mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %