T491B226K006ZT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491B226K006ZT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Material :
Plastic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Type :
Molded
Reference Standard :
AEC-Q200
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Number of Terminations :
2
Ripple Current :
140mA
Series :
T491
Published :
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated :
6.3V
Length :
3.5mm
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Manufacturer Size Code :
B
Height :
1.9mm
Depth :
2.8mm
Pbfree Code :
yes
Polarity :
Polar
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
0.0014mA
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Resistance :
3.5Ohm
Tan Delta :
0.06
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Feature :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Datasheets
T491B226K006ZT
KEMET T491B226K006ZT
22μF ±10% 2.5Ohm 2-Termination Polar 0.0014mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B226K006ZT Overview
The capacitor's ripple current is set to 140mA.Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 2.5Ohm.The leakage current of this capacitor is 0.0014mA. The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.Tan Delta is an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T491B226K006ZT Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0014mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %