T491B156M016ZT7683
Mfr.Part #
T491B156M016ZT7683
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 1411
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Capacitance :
15μF
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
T491B156M016ZT7683
KEMET T491B156M016ZT7683
15μF ±20% 2Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B156M016ZT7683 Overview
This resistor has a resistance of 2Ohm, the same value as the equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance.