T491B155M025ZTZQ01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491B155M025ZTZQ01
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 25V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Published :
Manufacturer Size Code :
B
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1.5μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
25V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Type :
Molded
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
T491
Datasheets
T491B155M025ZTZQ01
KEMET T491B155M025ZTZQ01
1.5μF ±20% 5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B155M025ZTZQ01 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5Ohm.