T491B155K025ZTZQ01
Mfr.Part #
T491B155K025ZTZQ01
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 25V 1411
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
25V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Capacitance :
1.5μF
Surface Mount
Datasheets
T491B155K025ZTZQ01
KEMET T491B155K025ZTZQ01
1.5μF ±10% 5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B155K025ZTZQ01 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5Ohm.