T491B107M006AT7280
Mfr.Part #
T491B107M006AT7280
Description
CAP TANT 100UF 20% 6.3V 1411
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
82.4mA
Feature :
GENERAL PURPOSE
Leakage Current :
0.0063mA
Dissipation Factor :
15 %
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Tan Delta :
0.12
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Type :
Molded
Length :
3.5mm
Depth :
2.8mm
Capacitance :
100μF
HTS Code :
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Surface Mount :
yes
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Manufacturer Size Code :
B
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Series :
T491
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.9mm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Polarity :
Polar
Voltage - Rated DC :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm