T491B106M020ZTZV18
Mfr.Part #
T491B106M020ZTZV18
Description
CAP TANT 10UF 20% 20V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Capacitance :
10μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
20V
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
T491B106M020ZTZV18
KEMET T491B106M020ZTZV18
10μF ±20% 2Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B106M020ZTZV18 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 2Ohm in this case.