T491B106M016ZTAU00
Mfr.Part #
T491B106M016ZTAU00
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
10μF
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
KEMET T491B106M016ZTAU00
10μF ±20% 2Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B106M016ZTAU00 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 2Ohm, also referred to as internal resistance.