T491B106M016ZT7280
Mfr.Part #
T491B106M016ZT7280
Description
CAP TANT 10UF 20% 16V 1411
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2Ohm
Polarity :
POLARIZED
Reach Compliance Code :
Compliant
Tan Delta :
0.06
Leakage Current :
0.0016mA
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
16V
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Pbfree Code :
yes
1411 (3528 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
3.5mm
Width :
2.8mm
HTS Code :
Reference Standard :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Capacitance :
10μF
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Surface Mount :
yes
Ripple Current :
157mA
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16V