T491B106K016ZT
Mfr.Part #
T491B106K016ZT
Description
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Tantalum Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Polarity :
POLARIZED
Manufacturer Size Code :
B
Leakage Current :
0.0016mA
Ripple Current :
157mA
Voltage - Rated DC :
16V
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Depth :
2.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Reference Standard :
AEC-Q200
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
16V
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Dielectric Material :
TANTALUM (DRY/SOLID)
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tan Delta :
0.06
Published :
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.5Ohm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
6 %
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Series :
T491
Height :
2.1mm
Type :
Molded
Datasheets
T491B106K016ZT
Introducing Tantalum Capacitors KEMET T491B106K016ZT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, Voltage:16V, Package / Case:1411 (3528 Metric), Type:Molded, T491B106K016ZT pinout, T491B106K016ZT datasheet PDF, T491B106K016ZT amp .Beyond Tantalum Capacitors KEMET T491B106K016ZT ,we also offer 293D106X9016B2TE3, TAJR106M006RNJ, 293D106X0016B2TE3, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET T491B106K016ZT
10μF ±10% 2.5Ohm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0016mA Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B106K016ZT Overview
There is a ripple current of 157mA set on the capacitor.As a result of the loss of useful energy in a simple circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR) is known as internal resistance.Currently, this capacitor is leakage current 0.0016mA.A capacitor's dissipation factor determines how much power is lost when AC is applied through it, and its dissipation factor is 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T491B106K016ZT Features
157mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0016mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %