T491B106K010AH4083
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491B106K010AH4083
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1411
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
T491
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
B
Voltage - Rated :
10V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Molded
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±10%