T491B105M035ZTZ001
Mfr.Part #
T491B105M035ZTZ001
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 1411
Capacitance :
1μF
Size / Dimension :
0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
Voltage - Rated :
35V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1411 (3528 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
T491B105M035ZTZ001
KEMET T491B105M035ZTZ001
1μF ±20% 5Ohm Tape & Reel (TR) 1411 (3528 Metric)
T491B105M035ZTZ001 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 5Ohm in this case.