T491A685M004AT
Mfr.Part #
T491A685M004AT
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 4V 1206
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Termination :
SMD/SMT
Number of Pins :
2
1 (Unlimited)
Weight :
16.187578mg
Height :
1.8mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Manufacturer Size Code :
A
Voltage - Rated DC :
4V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Capacitance :
6.8μF
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Series :
T491
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
J BEND
JESD-609 Code :
e3
Feature :
GENERAL PURPOSE
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Surface Mount :
yes
Dielectric Material :
Tantalum
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Lead Free :
Lead Free
Depth :
1.6mm