T491A475M010ZTZ051
Mfr.Part #
T491A475M010ZTZ051
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 10V 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
4.7μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Tolerance :
±20%
Manufacturer Size Code :
A
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
10V
Height :
1.6mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Datasheets
T491A475M010ZTZ051
KEMET T491A475M010ZTZ051
4.7μF ±20% 4Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A475M010ZTZ051 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.