T491A475M006ZTAU00
Mfr.Part #
T491A475M006ZTAU00
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 1206
Voltage - Rated :
6.3V
Capacitance :
4.7μF
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
KEMET T491A475M006ZTAU00
4.7μF ±20% 5.5Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A475M006ZTAU00 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.5Ohm.