T491A475K016ZTAU00
Mfr.Part #
T491A475K016ZTAU00
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 16V 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
4.7μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Voltage - Rated :
16V
Feature :
GENERAL PURPOSE
KEMET T491A475K016ZTAU00
4.7μF ±10% 4Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)