T491A475K010ZTAU50
Mfr.Part #
T491A475K010ZTAU50
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 10V 1206
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Series :
T491
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
10V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
T491A475K010ZTAU50
KEMET T491A475K010ZTAU50
4.7μF ±10% 4Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A475K010ZTAU50 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 4Ohm.