T491A475K006ZT
Mfr.Part #
T491A475K006ZT
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 6.3V 1206
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
4.7μF
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
6.3V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±10%
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Weight :
16.187578mg
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.5Ohm
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Resistance :
6Ohm
Polarity :
Polar
Published :
A
Terminal Shape :
J BEND
Dissipation Factor :
6 %
Height :
1.8mm
T491
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
T491A475K006ZT
KEMET T491A475K006ZT
4.7μF ±10% 5.5Ohm 2-Termination Polar Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A475K006ZT Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 5.5Ohm.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 6 %.
T491A475K006ZT Features
the dissipation factor is 6 %