T491A474K025ZTAU00
Mfr.Part #
T491A474K025ZTAU00
Description
CAP TANT 0.47UF 10% 25V 1206
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.47µF
Voltage - Rated :
25V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
T491
KEMET T491A474K025ZTAU00
0.47μF ±10% 13Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A474K025ZTAU00 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 13Ohm, also referred to as internal resistance.