T491A335K020ZT7280
Mfr.Part #
T491A335K020ZT7280
Description
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 1206
Tantalum Capacitors
Terminal Shape :
J BEND
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
HTS Code :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
20V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Manufacturer Size Code :
A
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
20V
Surface Mount :
yes
Capacitance :
3.3μF
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
KEMET T491A335K020ZT7280
3.3μF ±10% 4Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A335K020ZT7280 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 4Ohm as their resistance.