T491A226M006AT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491A226M006AT
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 22UF 20% 6.3V 1206
Stock
49
In Stock :
49
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Radiation Hardening :
No
Feature :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Published :
2014
Case Code (Metric) :
3216
Tolerance :
±20%
REACH SVHC :
No SVHC
Dissipation Factor :
6 %
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
22µF
Height :
1.8mm
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Case Code (Imperial) :
Polarity :
Polar
Depth :
1.6mm
Resistance :
4Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Tantalum
Failure Rate :
0.001 %
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Molded
Terminal Shape :
J BEND
Series :
T491
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Number of Pins :
2
Life (Hours) :
2000 hours
Voltage - Rated DC :
6V
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Manufacturer Size Code :
A
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C