T491A226K006ZTAC01
Mfr.Part #
T491A226K006ZTAC01
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
22µF
Voltage - Rated :
6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Manufacturer Size Code :
A
Datasheets
T491A226K006ZTAC01
KEMET T491A226K006ZTAC01
22μF ±10% 3Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A226K006ZTAC01 Overview
In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 3Ohm as their resistance.