T491A226K006ZTAC00
Mfr.Part #
T491A226K006ZTAC00
Description
CAP TANT 22UF 10% 6.3V 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3Ohm
Voltage - Rated :
6.3V
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Capacitance :
22µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
T491A226K006ZTAC00
KEMET T491A226K006ZTAC00
22μF ±10% 3Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A226K006ZTAC00 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 3Ohm.