T491A224K035ZT7280
Mfr.Part #
T491A224K035ZT7280
Description
CAP TANT 0.22UF 10% 35V 1206
Tantalum Capacitors
Tan Delta :
0.04
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
A
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
18ohm
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
J BEND
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
35V
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.22µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
KEMET T491A224K035ZT7280
0.22μF ±10% 18Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A224K035ZT7280 Overview
A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 18Ohm.The tan delta of the insulating oil is 0.04 based on its electrical dielectric test.