T491A156K010ZTZV17
Mfr.Part #
T491A156K010ZTZV17
Description
CAP TANT 15UF 10% 10V 1206
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated :
10V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6Ohm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
15μF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Datasheets
T491A156K010ZTZV17
KEMET T491A156K010ZTZV17
15μF ±10% 6Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A156K010ZTZV17 Overview
Equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, is a value representing the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 6Ohm.