T491A156K004AH
Mfr.Part #
T491A156K004AH
Description
CAP TANT 15UF 10% 4V 1206
Tantalum Capacitors
Depth :
1.6mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4Ohm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Type :
Molded
Lead Free :
Lead Free
Series :
T491
Voltage - Rated DC :
4V
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±10%
HTS Code :
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height :
1.8mm
Terminal Shape :
J BEND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount :
yes
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Manufacturer Size Code :
A
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Capacitance :
15μF
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm