T491A155K016ZTAC01
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491A155K016ZTAC01
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 16V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
T491
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Manufacturer Size Code :
A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Type :
Molded
Feature :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1.5μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Datasheets
T491A155K016ZTAC01
KEMET T491A155K016ZTAC01
1.5μF ±10% 8Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)