T491A155K016AT
Mfr.Part #
T491A155K016AT
Description
CAP TANT 1.5UF 10% 16V 1206
Stock
22
In Stock :
22
Tantalum Capacitors
Dissipation Factor :
6 %
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
Molded
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1.5μF
Number of Pins :
2
Case Code (Imperial) :
1206
Depth :
1.6mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
ESR (Equivalent Series Resistance) :
8Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Voltage - Rated DC :
16V
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±10%
Series :
T491
REACH SVHC :
No SVHC
Height :
1.6mm
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Leakage Current :
500nA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm