T491A106K010ZTZL11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
T491A106K010ZTZL11
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Tantalum Capacitors
Feature :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
10μF
Type :
Molded
Manufacturer Size Code :
A
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
T491
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.8Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
T491A106K010ZTZL11
KEMET T491A106K010ZTZL11
10μF ±10% 3.8Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A106K010ZTZL11 Overview
Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 3.8Ohm in this case.