T491A106K010AT4053
Mfr.Part #
T491A106K010AT4053
Description
CAP TANT 10UF 10% 10V 1206
Tantalum Capacitors
Published :
Capacitance :
10μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
T491
Factory Lead Time :
12 Weeks
ESR (Equivalent Series Resistance) :
3.8Ohm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Dielectric :
Tantalum
Voltage - Rated :
10V