T491A106K004ZT
Mfr.Part #
T491A106K004ZT
Description
CAP TANT 10UF 10% 4V 1206
Tantalum Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
4V
Surface Mount :
yes
Voltage - Rated :
4V
RoHS Status :
RoHS Compliant
HTS Code :
Width :
1.6mm
Capacitance :
10μF
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Pbfree Code :
yes
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.5Ohm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Terminal Shape :
J BEND
Length :
3.2mm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Datasheets
T491A106K004ZT
KEMET T491A106K004ZT
10μF ±10% 4.5Ohm 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)