T491A105M035ZT
Mfr.Part #
T491A105M035ZT
Description
CAP TANT 1UF 20% 35V 1206
1 (Unlimited)
Height :
1.8mm
Depth :
1.6mm
Resistance :
7.5Ohm
Number of Terminations :
2
Type :
Molded
Dissipation Factor :
4 %
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7Ohm
Terminal Shape :
J BEND
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Tolerance :
±20%
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1μF
Pbfree Code :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Weight :
16.187578mg
Surface Mount
Tan Delta :
0.04
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Polarity :
Polar
Series :
T491
Datasheets
T491A105M035ZT
KEMET T491A105M035ZT
1μF ±20% 7Ohm 2-Termination Polar Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A105M035ZT Overview
T491A105M035ZT Features
the dissipation factor is 4 %