T491A105M016ZTZV99
Mfr.Part #
T491A105M016ZTZV99
Description
CAP TANT 1UF 20% 16V 1206
Capacitance :
1μF
Height Seated (Max) :
0.071 1.80mm
Voltage - Rated :
16V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10Ohm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
T491A105M016ZTZV99
KEMET T491A105M016ZTZV99
1μF ±20% 10Ohm Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
T491A105M016ZTZV99 Overview
A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 10Ohm, also referred to as internal resistance.